Unit Conditions
| Battery Health | 77% |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Xiaomi Redmi Note 12 6/128Pre-owned
Onyx Gray Mint Green Ice Blue| official| 128GB
৳15999 Tk
The Xiaomi Redmi Note 12 features a stunning 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate, a powerful Snapdragon 4 Gen 1 chipset, and a versatile triple-camera setup. Its 5000 mAh battery ensures all-day performance with 33W fast charging
Status :
Stock Available
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
128GB
6GB
Region:official
specifications
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Type | AMOLED, 120Hz refresh rate, with a peak brightness of 1200 nits |
| Display Resolution | 2400 x 1080 pixels, 20:9 ratio, ~395 PPI |
| Dimensions | 6.53 x 3.00 x 0.31 inches (165.9 x 76.2 x 8 mm) |
| Weight | 188 grams |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| OS | Android 12, MIUI 14 (International), MIUI 13 (India) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 1 (6nm) |
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Memory | 6GB RAM, 128GB internal storage (expandable via microSDXC, shared SIM slot) |
| Main Camera | Triple: 48 MP (wide), 8 MP (ultrawide), 2 MP (macro), with 1080p@30fps video recording |
| Selfie Camera | Single: 13 MP (wide), with HDR and 1080p@30fps video recording |
| Sensors | Proximity, ambient light, accelerometer, electronic compass, gyroscope, IR blaster |
| Battery Info | 5000 mAh, non-removable Li-Po battery, 33W fast charging (50% charge in 22 minutes advertised) |
| Other Features / Info | NFC (region dependent), Bluetooth 5.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, USB Type-C 2.0 |



